Náš web používá k poskytovaniu služieb, personalizácii reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním nášho webu s tým súhlasíte. Ďalšie informácie

Rezervácia pobytu online

 Liečebný dom Poľana, Kúpeľná 1/2, 976 62 Brusno, Slovakia,  +421 48 43 11 511, Mapa a kontakty

Kúpele roka 2008 & 2009

Procedúry

Kúpele

Vaňový minerálny kúpeľ

Na procedúru je používaná prírodná liečivá minerálna voda z prameňa Ondrej po ohriatí na požadovanú teplotu. Doba kúpeľa pri 35°C je u pacientov 15 minút. Po kúpeli nasleduje suchý zábal v trvaní 10 minút. V kúpeli má klient kľudne ležať, nevíriť vodu a po procedúre sa s odstupom 1- nej hodiny klient osprchuje.

Indikácie:
 • funkčné a organické poruchy kardiovaskulárneho aparátu
 • neuropatie
 • liečba pohybového aparátu

Striedavý nožný kúpeľ

„Šlapací kúpeľ“ je aktívny pohyb prešľapovanie v dvoch vaničkách s teplou a studenou vodou. Teplota studenej vody 10 – 15°C, teplota teplej vody 36 – 38°C. Klient prešľapuje niekoľko sekúnd (8-10) striedavo v jednej a v druhej vaničke. Celý cyklus sa opakuje 6 – 10-krát. Trvanie procedúry 10 minút. Procedúra pôsobí na poruchy prekrvenia dolných končatín, vegetatívne poruchy.

Sedací minerálny uhličitý kúpeľ

Procedúra je podávaná v minerálnej uhličitej vode s teplotou 36°C. Procedúra je ukončená suchým zábalom v lehárni. Klient sa po procedúre s odstupom 1-nej hodiny osprchuje. Účinky sú rovnaké ako pri vaňovom minerálnom kúpeli.

Perličkový minerálny kúpeľ

Podáva sa vo vani s prírodnou liečivou minerálnou vodou s teplotou 35°C. Kompresorom je vháňaný vzduch do vody cez perličkový rošt v množstve asi 10 l/ min. Bublinky vzduchu stúpajú k hladine a pôsobia ako jemná masáž na kožu. Kúpeľ trvá 15 minút, po ňom nasleduje 10 minútový suchý zábal. Klient sa po procedúre osprchuje s odstupom 1-nej hodiny.

Indikácie:
 • neuróza (vazomotorická, klimakterická)
 • nespavosť, bolesti hlavy

Vaňový kúpeľ s prísadami solí alebo éterickými olejmi

Na procedúru je použitá prírodná liečivá minerálna voda, do ktorej pridáme prísady solí alebo éterické oleje. Dĺžka kúpeľa je 20 minút. Po skončení kúpeľa klient nepoužíva mydlo, opláchne si telo čistou vodou a potom absolvuje suchý zábal, ktorý trvá 45 minút.

Indikácie:
 • kožné problémy
 • choroby pohybového a srdcovo-cievneho aparátu

Rašelinový minerálny kúpeľ

Na procedúru je použitá prírodná liečivá minerálna voda do ktorej sa aplikuje zmes rašeliny-peloidu. Účinok na kožu je termický, regeneračný, rehydratačný. Po kúpeli nasleduje očistenie sprchou a suchý zábal na 10 minút.

Vírivý kúpeľ

Procedúra sa podáva v špeciálnej vani s automatickým nastavením zadaných parametrov s teplotou vody 35 – 36°C. Vírivý kúpeľ trvá 15 minút pre 4 osoby pričom priestor kúpeľa dovoľuje klientovi robiť jednoduché cvičenia. Prispieva k zlepšeniu prekrvenia končatín, lymfatického obehu, po športových výkonoch

Kontraindikácie:
 • varixy
 • poruchy integrity kožného krytu

Vírivý kúpeľ na horné končatiny, dolné končatiny

Procedúra je podávaná individuálne v špeciálnych vírivých vaniach vo vode s teplotou 35-36°C. Uplatňuje sa mechanický a termický účinok vody. Využíva sa v rehabilitácii klientov k uvoľneniu stuhnutých štruktúr najmä po liečbe znehybnením/zlomeniny, podvrtnutia), pooperačné stavy pohybového aparátu, priaznivo účinkuje i pri funkčných poruchách prekrvenia končatín, po športovej a pracovne záťaži. Dĺžka procedúry 15 minút.

Kontraindikácie:
 • porucha kožného krytu
 • nedostatočná mineralizácia po fraktúrach

Podvodná masáž

Podvodná masáž sa aplikuje klientovi v špeciálnej vani na podvodné masáže, osadenej tryskami a vybavenej tlakovou hadicou s tryskou k ručnej aplikácií vodného prúdu. Teplota vody 35 – 37°C a tlak v tryskách 200 – 400 kPa. Vodný tok sa aplikuje na telo manuálne, zo vzdialenosti 10 – 15 cm pod uhlom 30 – 60 stupňov. Krúživými a osmičkovitými pohybmi masírujeme telo. Trvanie procedúry je 15 minút. Masáž pôsobí predovšetkým na uvoľnenie stuhnutosti svalov a spojivových tkanív, zmiernenie bolesti. Podvodná masáž je poskytovaná aj pomocou zostavy väčšieho počtu trysiek, ktoré sú ovládané špeciálnym programom. Po absolvovaní procedúry klient absolvuje suchý zábal v trvaní 10 minút.

Kontraindikácie:
 • poruchy integrity kožného krytu
 • varixy

Škótske streky

Škótske streky sú radikálnou dráždivou a stimulujúcou procedúrou, ktorej podstata je aplikácia chladu a tepla. Aplikujú sa vodným prúdom z trysky pod tlakom cca 2atm zo vzdialenosti 2,5 m. Teplota studenej vody je 12 – 18°C, teplota teplej vody je 38°C. Účinok spočíva hlavne masáži, čiastočne v podpore periférnej cirkulácie. Pomer v trvaní teplého a studeného streku je 3:1, prestrieda sa 6 – 8-krát. Smer aplikácie je od periférie k centru, na chrbte stromčekovitou konfiguráciou. Zakončenie chladom a suchým zábalom.

Procedúra zvyšuje odolnosť, podporuje metabolizmus, úpravu vegetatívnych a funkčných porúch.

Kontraindikácie:
 • poruchy kožného krytu
 • nedostatočne kontrolovaná hypertenzia
 • nie je vhodná u klientov s kardiostimulátorom a varixam

Hore