Náš web používá k poskytovaniu služieb, personalizácii reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním nášho webu s tým súhlasíte. Ďalšie informácie

Rezervácia pobytu online

 Liečebný dom Poľana, Kúpeľná 1/2, 976 62 Brusno, Slovakia,  +421 48 43 11 511, Mapa a kontakty

Kúpele roka 2008 & 2009

Poloha

V srdci stredného Slovenska, v údolí Slovenského Rudohoria na úpätí severných svahov Vepra a v ústí doliny Peklo, ležia obklopené zamatovou vôňou ihličnatých lesov Kúpele Brusno.

Ich jedinečná poloha len niekoľko kilometrov severovýchodne od Banskej Bystrice v zalesnenom údolí Horehronia v nadmorskej výške 424 m ponúka nerušené ticho, čistý vzduch a nezabudnuteľné prostredie v lone prekrásnej prírody. Okolité hory a štíty Nízkych Tatier zvádzajú pohľady na ich vysoké končiare. Kúpeľné miesto sa nachádza v oblasti s miernou, teplou a pomerne vlhkou podhorskou klímou.

Obec Brusno leží medzi horstvami Nízkych Tatier a Slovenského Rudohoria, v západnej časti okresu Banská Bystrica, severovýchodne od okresného mesta. Rozkladá sa na obidvoch brehoch rieky Hrona. Brusno je v rámci Slovenska situované takmer v jeho geometrickom strede, ktorý sa nachádza neďaleko na juhozápadnom úpätí Vepra (1339 m).

Z pravej strany do údolia Hrona spadá južné predhorie Nízkych Tatier s masívom Prašivá. Reliéf je značne členitý, zvlnený a jednotlivé vyvýšeniny dosahujú až nad 1500 m nad morom (Veľká Chochuľa 1754 m – najvyšší vrchol Prašivej, Veľké Košarisko 1682 m, Lučatínska Hoľa 1588 a Kabanec 1535 m). Tieto vyvýšeniny majú typický hôľny charakter – nie sú bralnaté, svahy sú hladké, v lete zelené, v zime zas oslnivo biele. Okolie obce je okrem nízkej zníženiny v údolí Hrona hornaté, tu sa rozkladajú lúky, pastviny a hlavne lesy.

Rieka Hron preteká obcou v dĺžke asi 2 km, priberá prítoky: Sopotnicu – pravobežný a Brusnianku – ľavobežný. Sopotnica – 12,6 km dlhý ravostranný prítok Hrona bystrinného charakteru, pramení v Nízkych Tatrách pod Veľkou Chochuľou vo výške okolo 1402 m nad morom. Brusnianka- ľavostranný prítok Hrona, je dlhý 8,8 km. Pramení v západnej časti Slovenského Rudohoria pod Kolbou vo výške okolo 955 m nad morom.


Hore